2009 "Mitsubishi Motors" European Team Championship for the Murray-Jones Trophy

Cheltenham a Nailsea Croquet Clubs, England

25.6.2009 - 28.6.2009


Murray Jones Trophy

Trofej darovaná v roce 2007 na 1. Mistrovství Evropy družstev v kroketu pány Maxem Murrayem z Austrálie a Charlesem Jonesem z Nového Zélandu a která je pravidelně udělována vítězi turnaje.


Kde se hrálo:

Cheltenham Croquet Club

Nailsea and District Croquet Club

Formát turnaje:

Hrála družstva složená ze tří, popř. i více hráčů. Každý zápas mezi družstvy sestával ze dvou utkání v Asociačním kroketu (singlové hry, 14-ti nebo 26-ti bodové hry) a jednoho utkání v Golf kroketu (na dvě vítězné hry, 13 bodů)
Hrálo se ve skupinách. Nejlepší 4 družstva z kvalifikačních skupin postupovala do vyřazovací fáze hlavního turnaje. Zbylá družstva hrála Plate, resp. Kontinentální pohár.

Skupiny:

Červená skupina: Anglie, Wales A,Irsko, Belgie, Jižní Afrika, Španělsko, Německo, Švýcarsko, Norsko

Žlutá skupina: Skotsko, Kanada, Jersey, Wales B, WCF Juniors, Česká Republika, Švédsko, Rakousko, WCF Select

Den 1 CESTA:

Kurty v NailseaJe středa 24. června a dnes nás čeká dlouhá cesta do Nailsea v Anglii – do místa, kde český tým odehraje svoje první zápasy na ME týmů 2009. Ráno v Telči je oblačné a deštivé a zcela odráží i Davidovu náladu – po již několikáté návštěvě oné místnosti je diagnóza jasná – Davida přepadla nějaká střevní viróza. Po náležité medikaci vyrážíme směr severozápad. Cesta do Prahy i na letiště bez problémů, setkání se zbytkem týmu v letištních prostorách proběhlo bez dlouhého hledání.
Po přistání na letišti Bristolu čekáme na smluveném místě na Jima – člověka, který nás má odvézt na hotel. Po několikaminutovém čekání na zelené auto si český tým všiml, jak po parkovišti krouží postarší pán v zeleném jaguáru. Po několika nesmělých pohledech se nakonec ukazuje, že to je naše očekávané taxi. Spokojený anglický penzista nás zavezl do Nailsea – nejprve na hotel a hned potom na kurty – musíme přece na ten zítřek potrénovat! Ivo s Pavlem jsou z kurtů nadšeni i zaskočeni zároveň – je to zase zážitek postavit se na 7yd kurt. Zázemí klubu vypadá také velmi dobře a všichni už se nemůžeme dočkat zítřka.
Po návratu na hotel se vrhá David okamžitě do postele ve snaze se z té nepříjemné virózy co nejdříve vyležet a my vyrážíme na něco malého k snědku a ochutnávku místních pivek.

1.hrací den - čtvrtek 25.6.2009

Den 2 Nailsea

Kurty v NailseaRanní setkání českého týmu připomíná víc lazaret než nabuzené sportovce. David stále unaven a rozladěn z virózy, Ivo s Pavlem nestačí vytahovat kapesníky. Spánku jsme nikdo moc nedal, protože okna vedoucí na hlavní silnici a měkké vrzající postele nás drželi celou noc v pozoru. Na rozjezd začínáme velmi ambiciózně a všichni si objednáváme full english breakfast (opečená slanina, volské oko, fazolky, opečené houby, 2 ogrilované sausages a toast)…věru zážitek, který se nedá popsat, to člověk musí zažít.
O půl desáté pro nás do hotelu přijíždí Keith Aiton (kapitán skotského týmu), se kterým se český tým v průběhu turnaje velmi spřátelí (zejména někteří jeho členové, viď Ivo ?). Po drobném bloudění nailseaskými uličkami konečně přijíždíme na kurty - ve čtvrtečním programu nás čekají týmy Skotska, Walesu B a Rakouska.
Dle očekávání Skotsko zůstává i nadále zatím za hranicemi možností českých hráčů – zápas ztrácíme poměrem 0-3, když David prohrál s Keithem -23sxp (ale začátek nebyl vůbec špatný!), Ivo prohrál s Martinem Murrym -26 a Pavel prohrál s neúprosně přesným Jonatanem Kirbym dvakrát 3-7.
Ani do zápasu s Walesem B český tým nenastupoval s přílišnými ambicemi, i když malinká naděje v podobě alespoň jednoho bodu v nás byla. Český tým nakonec opět prohrál 0-3, nutno ovšem dodat, že tentokrát to nebylo vůbec tak jednoznačné. David prohrál s Johnem Evansem -24, Ivo s Garrym McElwainem -8T a Pavel v napínavém zápase s Cliffem Jonesem nakonec podlehl 6-7, 7-6 a 3-7.
Do třetího a poslední zápasu čtvrtečního odpoledne nastupoval český tým již značně namotivován. A není divu – soupeřem nebyl nikdo jiný než naši jižní sousedi z Rakouska. V neuvěřitelně napínavém zápase až do posledních minut se nakonec Davidovi podařilo zdolat Klause Gollhofera +2T, Ivo prohrál s Martinem Günterem -16 a rozhodující bitva se tak odehrála v golfkroketu. Po nadějné první hře pro Pavla poměrem 7-3, začal soupeř – Max Walderdoff taktizovat – zpomaloval tempo hry a Pavla vyváděl z míry svou hrou „na čas“, která se mu nakonec vyplatila, jelikož zbývající dvě hry získal poměrem 7-4 ve svůj prospěch. Byla to škoda, ale český tým neztrácel elán a s nadějí směřoval do dalšího dne.

Červená skupina:

Jižní Afrika 2-1 Norsko, Belgie 2-1 Švýcarsko, Anglie 3-0 Španělsko, Wales A 3-0 Španělsko, Německo 2-1 Švýcarsko, Belgie 2-1 Norsko, Anglie 3-0 Jižní Afrika, Wales A 3-0 Norsko, Jižní Afrika 2-1 Německo, Belgie 2-1 Španělsko, Anglie 3-0 Švýcarsko

Žlutá skupina:

Skotsko 3-0 Česká republika ,Wales B 3-0 Rakousko, Jersey 2-1 Švédsko, WCF Juniors 2-1 WCF Select, Jersey 3-0 WCF Select, Kanada 2-1 Švédsko, Skotsko 3-0 Rakousko, Wales B 3-0 Česká republika, Jersey 2-1 WCF Juniors, Kanada 3-0 WCF Select, Skotsko 3-0 Wales B, Rakousko 2-1 Česká republika, Kanada 2-1 Jersey, WCF Juniors 2-1 Švédsko

Meziskupinová utkání:

Kanada 2-1 Německo

2. hrací den - pátek 26.6.2009

Den 3 Cheltenham I.

Zatopené kurty v CheltenhamuPo přesunu do Cheltenhamu nás v devět ráno opět vyzvedl Keith a všichni společně jsme vyrazili na kurty cheltenhamského klubu. Stejně jako před dvěma lety to byl fantastický pocit – pohled na 12 7yd kurtů uprostřed vší té zeleně je prostě ohromný. Zdravotní stav našeho týmu se znatelně zlepšil a tak jsme plni odhodlání vyrazili proti týmům Jersey, Švédska a Kanady. Ambice jsme si tentokrát nekladli nijak vysoké – vybojovat aspoň nějaký ten bodík. První ranní utkání s Jersey měli pevně ve svých rukách otec a syn Le Moignan – Tony porazil Davida +26tp a mladý James Iva +19. Pavlovi se nakonec přeci jen podařilo vybojovat alespoň bod v GC, když porazil Richarda Sowerbyho 7-6, 4-7 a 7-4. První kolo až do oběda přerušil velmi hustý déšť, který během chvilky proměnil většinu kurtů v plavecký bazén a většinu hráčů ve zmoklé slepice. Naštěstí kurty jsou jakžtakž dobře drenážované, takže už po obědě se mohlo pokračovat a český tým byl opět vybaven dnes již světoznámým czech apple juice, takže i případným dalším zdravotním problémům bylo náležitě zabráněno.
Našim dalším soupeřem bylo Švédsko. Ve velmi těsném zápase, nakonec naši borci ztratili až v samotné koncovce. Zajímavou partii nejprve rozehrál David se Simonem Carlssonem, kterou nakonec ztratil o -12, ale rozhodně to nebyla žádná ostuda, protože Simon hrál velmi precizně. V golfkroketu Pavel prohrál těsně 5-7 a 6-7 – škoda té nezvládnuté koncovky druhého setu, ale největší bitva se odehrála ve hře Ivo Marták vs. Jonatan Andersson. Mladý švédský hráč, který se dostal až do finále ME GC v Budleigh, ukázal, že je i velmi talentovaným hráčem asociačního kroketu, když v závěru, kdy Ivo vedl o 2 branky, se dokázal trefit přes půl hřiště a celou hru nakonec dohrát až na kolík a zvítězit +3. Nádherné zápasy! I když kluci nevyhráli, určitě to pro ně byla nenahraditelná zkušenost.
Nejpřekvapivější a také nejvyrovnanější zápas svedl nakonec český tým s týmem Kanady. Ivo si po předchozí těsné prohře trochu „spravil chuť“, když porazil Louise Nela těsně +3. Pavel opět bohužel ztratil v koncovce dvakrát s Brianem Cummingem 6-7 a velmi zajímavou hru odehrál David, když mu Leo McBride propeeloval a vykolíkoval jeho i svou kouli, takže ve hře zůstali jen dvě koule. Asociační kroket v golfkroketovém stylu (nastavování se na průjezd branky, trefování z velké vzdálenosti) skončil nakonec po Davidově near miss přes půl hřiště poměrem +3tpo pro kanadského hráče.
Po vyčerpávajícím dni si nakonec český tým došel i pro vítězství a to v zápase proti Španělsku (cross-block zápas), které již ve večerních hodinách a přibývajícím šeru zdolal 2-1: David prohrál s Andresem Alvarez-Salou -5, Ivo vyhrál s Jaimem Rivou +18 a Pavel zdolal Andrese de Deiga 7-1, 3-7 a 7-5. Hurá!
Večer jsme si došli spravit chuť po anglické večeři (dle té milé anglické paní, která jídlo vydávala, to bylo chilli con carne, vzhledově i chuťově to ovšem bylo pověstné anglické mleté hovězí bez chuti a zápachu s velkými červenými fazolemi, tedy jídlo připomínající spíš žrádlo pro psy než cokoli jiného) do jedné italské restaurace, kde jsme narazili na velmi příjemnou servírku – Slovenku. Inu svět je malý.

Červená skupina:

Wales A 3-0 Německo, Anglie 2-1 Belgie, Jižní Afrika 2-1 Španělsko, Švýcarsko 2-1 Norsko, Wales A 2-1 Belgie, Anglie 3-0 Německo, Španělsko 3-0 Norsko, Německo 2-1 Belgie, Anglie 2-1 Wales A, Švýcarsko 2-1 Španělsko, Jižní Afrika 2.5-0.5 Švýcarsko (poslední AC hra nebyla dohrána co by nepodstatná)

Anglie; Wales A; Jižní Afrika a Belgie se kvalifikovali do KO fáze turnaje

Žlutá skupina:

WCF Juniors 2-1 Kanada, Jersey 2-1 Česká republika, Skotsko 2-1 Švédsko, Rakousko 3-0 WCF Select, Švédsko 3-0 Česká republika, Wales B 3-0 WCF Select, Skotsko 2-1 WCF Juniors, Kanada 2-1 Rakousko, Skotsko 3-0 WCF Select, Jersey 2-1 Wales B, Kanada 2-1 Česká Republika, WCF Juniors 2-1 Rakousko, Švédsko 2-0 WCF Select (GC přerušen za stavu 1-1), Wales B 1-2 WCF Juniors, Skotsko 2-1 Kanada, Jersey 3-0 Rakousko

Skotsko se kvalifikovalo do KO fáze turnaje

Meziskupinová utkání:

Jižní Afrika 2-1 Jersey, Švédsko 2-1 Norsko, Česká Republika 2-1 Španělsko

3. hrací den - sobota 27.6.2009

Den 4 Cheltenham II.

Švédský týmNáš poslední hrací den nás čekají týmy WCF Juniors, WCF Select (kde hraji i já ? ) a pak ještě Norsko. S týmem WCF Juniors svedl český tým nad očekávání vyrovnaný zápas. David sice ztratil s novozélandským mladíkem Jarrodem Couttsem-17tp (ale řekněme si upřímně, který český hráč hraje běžně triple peely), ale Ivo dokázal porazit Španěla Manuela Alvareze-Salu +8. Rozhodující bod v GC se nakonec českému týmu získat nepodařilo, když Pavel podlehl novozélandskému Jaredu Keemanovi 5-7 a 6-7.
Závěrečný zápas naší žluté skupiny byl s týmem WCF Select, jehož působení jsme s jeho kapitánem Gordonem označili za substituci bye. Tímto nechci nijak zlehčovat výkonnost tohoto týmu, pravdou ovšem je, že za celý turnaj vyhrál pouze jednu jedinou hru v AC (moje maličkost za tento tým také hrála, ovšem většinu her v GC – tu jedinou hru v AC, kterou jsem hrála, jsem hrála s Jonatanem Anderssonem a dostala jsem zcela jednoznačně +24). Konečné skóre vyznělo pro český tým jednoznačně 3-0, kdy David porazil Gordona Weira +18, Ivo Anderse Moldina +16 a Pavel mě dvakrát 7-5.
Zapeklitý herní systém nás poté poslal do boje o 7. -8. místo Continental Trophy (CT) proti Norsku, i když jsme porazili španělský tým, který hrál finále o CT se Švédskem. Český tým v tomto boji zvítězil 2-1, když David Hajn porazil Steinara Olsena +15 a Pavel Birgera Stena 7-5 a 7-2. Ivo ve snad tříhodinové hře nakonec podlehl Espenu Krogstadovi -13.
Večer jsme samozřejmě zakončili tradičně po česku – klábosením u pivka a lahví apple juice. Po rozloučení se všemi hráči, a s Keithem obzvlášť, protože na turnaji byl nejenom jakýmsi našim patronem, ale stal se i dobrým přítelem – jsme se domluvili s turnajovým manažerem Andrewem, že opět navštívíme cheltenhamský podnik jménem Tale’s (stejně jako před dvěma lety). Na hotel jsme se tentokrát rozhodli jít pěšky, což se neukázalo jako dobrý nápad, jelikož jsme trochu zabloudili a na hotel se dostali až po jedenácté večer. Rozhodli jsme se proto, že si dáme akorát něco malého na zub naproti v tureckém bistru a jedno pivko v baru vedle hotelu jménem Prince of Wales. Nakonec z toho byl supr oldies večírek do tří do rána!

Červená skupina:

Wales A 3-0 Jižní Afrika, Německo 2-1 Norsko

Pozice Země Počet utkání Vítězná utkání Vítězné hry
1. Anglie 7 7 19
2. Wales A 7 6 18
3. Jižní Afrika 7 5 10,5
4. Belgie 7 3 10
5. Německo 7 3 8
6. Španělsko 7 2 8
7. Švýcarsko 7 2 6,5
8. Norsko 7 0 4

Žlutá skupina:

Jersey 2-1 Skotsko, WCF Juniors 2-1 Česká republika, Kanada 3-0 Wales B, Švédsko 2-1 Rakousko, Česká republika 3-0 WCF Select

Pozice Země Počet utkání Vítězná utkání Vítězné hry
1. Skotsko 8 7 19
2. Jersey 8 7 17
3. Kanada 8 6 16
4. WCF Juniors 8 6 14
5. Švédsko 8 4 13
6. Wales B 8 3 12
7. Rakousko 8 2 8
8. Česká republika 8 1 7
9. WCF Select 8 0 1

Čtvrtfinále:

Anglie 3-0 WCF Juniors, Jižní Afrika 2-1 Jersey, Kanada 2-1 Wales A, Skotsko 2-1 Belgie

Semifinále:

Anglie 2-1 Jižní Afrika, Skotsko 2-1 Kanada

Kontinentální pohár:

1.kolo:

Švédsko 2-1 Švýcarsko, Španělsko 2-1 Rakousko

O 7. místo play-off

Česká republika 2-1 Norsko

O 5. místo play-off

Rakousko 2-1 Švýcarsko

Semifinále kontinentálního poháru:

Švédsko porazilo Belgii a Španělsko porazilo Německo

Plate finále:

WCF Juniors 2-1 Belgie

4. hrací den - neděle 28.6.2009

Utkání o 3 místo:

Kanada 2-1 South Africa

Brian Cumming bt Jusith Hanekom +17, Louis Nel lost to Victor Dladla +6, Leo McBride bt William Louw 2-0 (GC)

Finále:

Scotland 2-1 England

Jonathan Kirby (Scotland) bt David Foulser (England) +26tp, +?, Chris Clarke (England) bt Keith Aiton (Scotland) +26tp, +15tp, Martin Murray (Scotland) bt Ivor Brand (England) 2-1

Kontinentální pohár:

Semifinále:

Belgie 2-1 Německo

Finále:

Švédsko 3-0 Španělsko

Žlutá skupina:

Švédsko 2-1 Wales B

Meziskupinové utkání:

Rakousko 3-0 Norsko, Švýcarsko 2-1 WCF Juniors

Den 5 Odjezd

Na letiště v Bristolu jsme vyrazili vlakem. Vše proběhlo bez problémů, i když trochu ve spěchu. Myslím, že jsme všichni celou zpáteční cestu snili o tom, až budeme mít v Česku alespoň jeden dva 7yd kurty, kde by se dalo trénovat, abychom jim za dva roky mohli všem vytřít zrak.:-)

Podrobné výsledky českých hráčů:

Skotsko 3 Česká republika 0

Keith Aiton beat David Hajn +23sxp
Martin Murray beat Ivo Marták +26
Jonathan Kirby beat Pavel Gašek 7-3, 7-3

Wales B 3 Česká republika 0

John Evans beat David Hajn +24
Garry McElwain beat Ivo Marták +8T
Cliff Jones beat Pavel Gašek 7-6, 6-7, 7-3

Rakousko 2 Česká republika 1

Klaus Gollhofer lost to David Hajn -2T
Martin Guntner beat Ivo Marták +16
Max Walderdorff beat Pavel Gašek 3-7, 7-4, 7-4

Jersey 2 Česká republika 1

Tony Le Moignan beat David Hajn +26tp
James Le Moignan beat Ivo Marták +19
Richard Sowerby lost to Pavel Gašek 6-7, 7-4, 4-7

Švédsko 3 Česká republika 0

Simon Carlsson beat David Hajn +12
Jonatan Andersson beat Ivo Marták +3
Ulf Soderberg beat Pavel Gašek 7-5, 7-6

Kanada 2 Česká republika 1

Leo McBride beat David Hajn +3tpo
Louis Nel lost to Ivo Marták -3
Brian Cumming beat Pavel Gašek 7-6, 7-6

WCF Juniors 2 Česká republika 1

Jarrod Coutts beat David Hajn +17tp
Manuel Alvarez-Sala lost to Ivo Marták -8
Jared Keeman beat Pavel Gašek 7-5, 7-6

Česká republika 3 WCF Select 0

David Hajn beat Gordon Weir +18
Ivo Marták beat Anders Moldin +16
Pavel Gašek beat Hana Marečková 7-5, 7-5

Česká republika 2-1 Norsko

David Hajn beat Steinar Olsen +15
Ivo Marták lost to Espen Krogstad -13
Pavel Gašek beat Birger Stene 7-5, 7-2

Česká republika 2-1 Španělsko

David Hajn lost to Andres Alvarez-Sala -5
Ivo Marták beat Jaime Riva +18
Pavel Gašek beat Andres de Diego 7-1, 3-7, 7-5

©2009 Asociace českomoravského kroketu